Students tend to measure money in terms of the number of Taco Bell burritos they could get instead of whatever they have to buy. Assuming the student enjoys the Beefy Five Layer burrito, one unit of TBB (Taco Bell Burrito) equals about $.85. Textbooks aren’t cheap....
I previously worked on the marketing team for a pharmaceutical company where I had the opportunity to frequently meet with the public relations team. The company was very big on philanthropy and giving back to the community, especially to struggling neighborhoods....
Since the beginning of the online literature revolution, you may have noticed the little pleasures and practicalities of E-books filtering into the public domain more each day. For some that provides a welcome relief from tedious or expensive drives to or from the...